TRAPI-NAPOK 2022

Szervátültetettek XX. Országos Találkozója

A Magyar Szervátültetettek Szövetsége idén XX. alkalommal rendezte meg a Szervátültetettek Országos Találkozóját október 14-16 között és annak keretében az éves konferenciáját, a Trapi-Napokat.

A pénteken a találkozó megnyitóján Berente Judit köszöntötte a résztvevőket, majd ezt követően – már hagyományosan – dr. Grózli Csaba stratégiai és orvos igazgató és Vajtó-Tilhof Ingrid számolt be sok-sok képpel azokról az eseményekről, melyek az előző évi találkozó óta történtek a Szövetségünk életében. Ezután bemutattuk azt a filmet, melyet Kovács Szilárd és Szekeres Máté készítettek az oxfordi Európa- bajnokságról.

Vacsora után a dr. Grózli Csaba dr. Szabolcs Zoltán szívsebész professzorral beszélgetett. A professzor úr mesélt a tanulmányairól, pályakezdéséről, azokról az emberekről, akik fontos szerepet játszottak a hivatása alakulásában, és arról is, hogy hogyan lett szívsebész. Elmesélte, hogyan került a transzplantációs teambe, és hogy milyen hosszú, a legapróbb részletekig megtervezett előkészületek után jutottak el az első szívtranszplantációig. A beszélgetés végén a vastaps nem csak neki szólt, hanem annak az orvoscsoportnak is, akiktől tanult, és akikkel együtt dolgozik. A péntek esti programok zárásaként már-már hagyomány szerűen ismét fergeteges koncertet adott Karácsony János vezetésével a Trapi-GT. A fergeteges koncerten táncolhatunk és szórakozhatunk olyan slágerekre, mint pl. a Neked írom a dalt, a Szerelmes dal vagy épp a lassan már „himnuszunkká” vált Nem adom fel. Óriási élmény minden évben látni a felszabadult és boldog arcokat, ahogy a közönség egy emberként énekel az együttessel, és Karácsony János már minden résztvevőt barátként üdvözöl.

Másnap délelőtt a konferenciával folytatódott a program, amely több jubileum jegyében telt.

Harminc éve végezték el az első magyarországi szívtranszplantációt, 15 éves lett a gyermekszívátültetési program, 15 éve kezdte meg működését a Szervkoordinációs Iroda. Tíz éve csatlakoztunk az Eurotransplanthoz, és huszadik alkalommal rendeztük meg a Szervátültetettek Országos Találkozóját. A szakmai előadások sorát dr. Gerlei Zsuzsanna főorvos asszony, a Semmelweis Egyetem infektológus-, hepatológusa egy összefoglaló előadással kezdte. Beszélt a szervátültetetteket érintő jelenlegi vírushelyzetről, összefoglalta citomegalovírus (CMV) a koronavírus (Covid), illetve az influenza vírus szervátültetetteket is érintő jelenlegi aspektusait.

A jubileumi előadásokat Prof. dr. Szabolcs Zoltán kezdete el, melyben bemutatta a hazai szívátültetés 30 éves történetét, kitekintve és elhelyezve azt a nemzetközi viszonylatokban is. Részletesen bemutatta az 1992 januárjában elvégzett első két hazai szívátültetést, melyek 16 nap elteltével gyorsan követték egymást. Előadásában elmondta, hogy 2019-ben a városmajori klinika a világ hatodik legaktívabb centruma volt az egymillió lakosra számított szívtranszplantációk számát tekintve. A felnőtt szervátültetési program után dr. Ablonczy László, a GOKVI gyermekszívközpont osztályvezető főorvosa mutatta be azt a négyéves felkészülési szakaszt, amíg eljutottak 2007-ben az első gyermekszív átültetésig, majd az azt követő tizenöt év eredményeit napjainkig. Kitért a gyermek szívbetegek kezelésének sajátosságaira, és bemutatott több sikertörténetet is. Néhány szívszorongató történeten keresztül betekintést kaphattunk abba is, hogy hogyan zajlik a mindennapi élet egy gyermekszívcentrumban.

A Transzplantációs és Sebészeti Klinika tavasszal átköltözött az Üllői úti külső klinikai tömbbe. A költözésről és az átalakításról dr. Benkő Tamás a STEG igazgatóhelyettese adott elő. Előadásában beszámolta a hallgatóságnak azokról az újdonságokról, folyamatban lévő fejlesztésekről, melyek a transzplantációs sebészek munkáját segítik majd

2022-ben ünnepelte alapításának 15 éves évfordulóját a Szervkoordinációs Iroda. Az elmúlt két évben a covid negatívan befolyásolta a szervadományozás és átültetések számát Magyarországon is. Ezen adatokat mutatta be, és helyezte nemzetközi összehasonlításba dr. Mihály Sándor az OVSZ Szervkordinációs Iroda transzplantációs igazgatója. Előadásában azt is elmondta, hogy az elmúlt két év hullámvölgye után minden erejükkel azon dolgoznak, hogy minél több legyen a kórházakból beérkező donorjelentések száma.

A szervhiány minden országban rávilágított az élődonoros transzplantációk fontosságára Magyaroszágon még vannak ebben fejlődési lehetőségek. Az élődonoros vesetranszplantációk előnyeiről adott elő Dr. Kovács János Balázs sebész. Előadásában kiemelte, hogy a beteg és az átültetett vese túlélése is jelentősen meghaladja a halott donorból származó vesével végzett transzplantációk kapcsán tapasztaltakat. A műtét tervezhető, és a beteg a műtétre jól előkészíthető. Az élődonorból származó vesék többsége azonnal működni kezd. Az előadás folytatásaként a délutáni programban az érdeklődők számra lehetőség volt dr. Kovács Jánossal és Maléth Anikó élődonoros koordinátorral személyesen is beszélgetni, és kérdéseket feltenni az élődonoros veseátültetés részleteiről. Végezetül dr. Grózli Csaba, az MSZSZ orvosigazgatója a záró előadásban a Millió lépés az életért 2.0 közösségi kihívásunkat mutatta be

Szombat délután kül- és beltéri szabadidős programokon, beszélgetéseken vehettek részt az érdeklődök. Volt lehetőség kipróbálni a nordic walkingot, a ground golfot, a táncos lábúak pedig néptáncolhattak is. Este dr. Török Szilárd és Puporka Elemér a tavalyihoz hasonló nagy sikerű gitáros-énekes örömzenélésen vehettek részt a dalos kedvűek. A fáradhatatlanok ez után éjszakába nyúló discon mulathattak tovább…

Aki nem vehetett személyesen részt az eseményen, az online követhette az előadásokat. Köszönjük NEKTEK, hogy ilyen sokan együtt voltunk.

Jövőre folytatjuk, viszontlátásra 2023-ban a XXI. Trapi-napokon!

Lemaradtál? Nézd meg a képeinket, vagy nézd vissza!

A képre kattantva elérhető a Fotó-galériánk, vagy IDE kattintva a Facebook oldalunkon visszanézhető az összes élő adás, illetve lejjebb görgetve különálló videókként lehet megtekinteni az előadásokat, és beszélgetéseket.

ELŐADÁSOK

CSAK ÜLÖK ÉS MESÉLEK