A Legendás Hármas, akiknek többezer magyar köszönheti az életét

Magyarországon 50 éve végezték az első sikeres szervátültetést. Az ügy rengeteg elkötelezettje közül kiemelkedik a „Legendás Hármas”: Perner Ferenc, Járay Jenő és Alföldy Ferenc, az a három sebész, akinek több ezer szervátültetett köszönheti az életét. Hogy is kezdődött, és hol tartunk most?

1973 november 16-án, kedden délelőtt csöngött Rubányi Pál telefonja. A Kossuth-díjas sebészorvost, egyetemi tanárt, a Semmelweis Egyetem akkori rektorhelyettesét Serényi Pál, az Országos Baleseti Intézet mellkassebésze hívta, aki az 1970-es évek elején Berlinben elsajátította az agyhalottból történő vesekivételt.

Azt kérdezte, hogy be tudják-e ültetni azt a két vesét, amelyet egy baleset sérültjeként agyhalál állapotába került fiatalemberből operált ki.

Rubányi Pál és helyettese, Szécsény Andor összehívta a műtétre akkor már hosszú ideje készülő sebészeket – Megyaszai Sándort, Perner Ferencet és Járay Jenőt – és külön-külön megkérdezte őket, meg tudják-e csinálni. A válasz három igen volt.

Ekkor kinyitottuk az elzárt szekrényt, elővettük a vese kanülálásához szükséges primitív kis kanülöket és a házilag fabrikált ruhaszárító csipeszt, melynek segítségével a vese érfalát óvatosan hozzá lehetett szorítani a réz kanülhöz a veseátmosásakor. Az első műtétet 20 óra 20 perckor kezdte meg Perner Ferenc, Szécsény Andor és Faller József, az altatóorvos Megyaszai Sándor volt. 290 percen át operáltak. A második műtétre szerda hajnalban került sor, ez 257 percig tartott, Szécsény Andor helyére Karády doktor, míg Faller doktor helyére én léptem. Az első beteget sajnos szövődmények miatt két nap múlva elvesztettük, a második beteg viszont szövődmény nélkül gyógyult, és az átültetett vesével további 22 évet élt.

meséli Járay Jenő professzor.

Ez után sok sikeres veseátültetést következett. A századikat 1980. április 11-én ünnepelte a klinika teljes személyzete, az ezrediket 1994. december 8-án.

Varga Zoltán cikke a www.tudas.hu oldalon folytatódik.

Varga Zoltán