Az életben maradásom záloga a sport

Gelencsér Róbert pápai atléta 2007 óta veseátültetett. Gyermekkora óta sportolt, így számára nem volt kérdés, hogy a sikeres szervátültetés után is a sport az igazi útja.

Nem hiába nevezik az új élet kezdetének a szervátültetés napját! A 2007. június 1-én történt vesetranszplantációm után ezt megtapasztaltam. 

13 éves koromban egy futóverseny után jelentkező torokgyulladás miatt vesemedence gyulladásom lett. Pár hét kezelés után gyógyultként hazaengedtek az orvosok. Ám ettől kezdve lassan romló vesekárosodással kellett számolnom. A szerv funkciói gyengültek annyira, hogy 36 éves koromra a vesepótló kezelés lett a további életben maradásom lehetősége.

A kilátástalan depresszív betegségtudatos helyzetemből megmenekültem

Csodálattal adóztam az orvostudomány felé és óvatosan barátkoztam új szervemmel, amellyel függetlenné, szabaddá váltam a mindennapos korházi kezelésektől. 

Műtét után legfontosabb dolgom volt, hogy jól érezzem magam, egészségesen éljek. Becsüljem meg a kapott ’ajándékot’. Számomra az egészséges életmód a sportos életvitelt is jelentette.  

Gyermekkorom óta mozgékony vagyok.

Akkoriban sokféle sportot kipróbáltam. Vesebetegként tiltottak a fizikai terheléstől. Ezért olyan sportot kellett választottam, amely kíméletes, mégis jó erőben tart, ezért az atlétikára esett a választásom. Tudtam, hogy a sikeres szervátültetés után is a sport az igazi utam, hiszen sportolás közben érzem a szabadságot, erőt, utána pedig a békességet, kiegyensúlyozottságot, nyugalmat.

Magyar Szervátültetettek Szövetsége által megismerhettem sorstársaimat, akik szintén pozitív gondolkodásúak, életvidámak, szeretik a sportot és segítik, támogatják egymást. Lehetőséget kaptam, hogy válasszak sportágat, biztosítottak edzőt és megteremtették az edzés feltételeit. Nemzetközi versenyekre is eljuthattam megméretni magamat más országok atlétáival.    

Az atlétika mellett 20 éves korom óta síelek.  Nagyon szeretem a havas hegyeket,a tiszta levegőt.  Gyönyörű tájakon sílécen végig siklani a szabadság érzete felemelő. Akkor és ott csak a sível lejutni a hegyről a legfontosabb, teljes kikapcsolódás számomra. Utána pedig jöhet a kellemes fáradság érzése. 

A mindennapi mozgás eredményes volt

A rendszeres edzések mellett atlétikaedzőként dolgozom, így a mindennapjaim teljes egészében a sportról szólnak. A családomat is sportos család, a közösségi futóversenyeken is rendszeresen igyekszünk a szervátültetett csapatot erősíteni. Ezzel kapcsolatban talán a legnagyobb élményem az az UltraBalaton futás volt, ahol a szervátültetett csapattal indultunk.

A szervátültetettek versenyrendszerében többszörös világ- és Európa bajnok lehettem, valamint kétszer is az Év Parasportolójának választottak kiemelkedő teljesítményem miatt.  

A 2023-as Szervátültetettek Világjátékának első versenyén, az 5 km-es utcai futáson a 8. helyet szereztem meg, majd az atlétikaverseny első napján távolugrásban aranyérmem nyertem, majd súlylökésben az ötödik lettem.   A 100- és 200 méteres síkfutásban ismét sikerült bizonyítanom magamnak, hogy a befektetett munka megtérül: megszorongattak, de sikerült győznom, és mindkét számban megszereztem a világbajnoki címet.  

Minden szervátültetettnek üzenném, hogy találjon egy kedvére való mozgásformát és kezdje el gyakorolni. A teste meg fogja hálálni! Lehet az indulás nehéz lesz, de az eredmény annál csodálatosabb. A sport által ellenállóvá válnak a betegségekkel szemben, így hosszabb életet remélhetnek.

Mindenkinek értékes az élete, de mi, szervátültetettek még inkább megbecsüljük, értékeljük.  

Gelencsér Róbert/Feszt Tímea

Gelencsér Róbert három aranyat szerzett a Szervátültetettek Világjátékán

VEOL Veszprém Vármegyei Hírpotál – Gelencsér Róbert

Sztorim a sporttal – Gelencsér Róbert mesélt

2023.