Húsz éves a Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete

A Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete (VIMOR) november 18-án ünnepelte 20 éves fennállását a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájának tantermében. Az ünnepi rendezvény díszvendége dr. Szócska Miklós, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Karának dékánja (korábbiakban egészségügyért felelős államtitkár) volt, akinek az egyesület díszoklevél átadásával köszönte meg segítségét a direkt vírusgátló gyógyszerek magyarországi bevezetésében. 

Az eseményre az egyesület tagjain kívül meghívást kaptak a vidéki betegegyesületek, illetve azok, akik az elmúlt években segítették az egyesület munkáját. Nagy öröm volt, hogy többen eljöttek azon orvosok közül is, akik az elmúlt években rendszeresen tartottak tudományos előadásokat a betegségben érintettek számára.

Nagy Antalné elnök asszony köszöntő szavai után első előadóként dr. Werling Klára docens asszony számolt be a 2003-ban alapított Egyesület munkájáról. Az elmúlt 20 évet három nagy korszakra bontotta.

Az első a megalakulás utáni évek,

amikor a legfontosabb feladat a betegek szakszerű tájékoztatása volt, illetve a társadalomban meglévő alaptalan diszkrimináció, a megfertőződés veszélye miatti túlzott félelmek elleni küzdelem. Az egyesület háromhavonta rendszeresen szervezett előadásokat, a vírusbetegek világnapjához kapcsolódóan pedig médiakampányokat.

A második korszak

2011 és 2013 közé tehető, ezt az új, hatékonyabb gyógyszeres kezelések minél előbbi magyarországi bevezetéséért való küzdelem jellemezte.

Az ezt követő időszak évei

a lakosságot célzó figyelemfelhívás, a szűrőprogramok szervezése jegyében teltek az egyesület életében.

Az egyesület szervezésében elindított VIMOR klubban 2014-től közvetlenebb hangulatban volt lehetőség a betegek kérdéseire válaszolni. Az évek alatt sok barátság is szövődött az egyesület tagjai között. Az elmúlt évek munkájáról dr. Nemesi Krisztina vetített pár – emlékeket ébresztő – képet. A hepatitis C-fertőzés gyógyításában az utóbbi 20 évben, a jóval hatékonyabb terápiáknak köszönhetően bekövetkezett sikerről dr. Hunyadi Béla professzor tartott részletes beszámolót. Ő már korábban is tartott előadást a betegeknek. Elmondta, hogy ma már a betegek majdnem 100%-a meggyógyítható már az első antivirális kezeléssel. Külön hangsúlyozta azonban, hogy nem mindegy, mikor válik valaki vírusmentessé, mert ha a máj már súlyosan károsodott, akkor a vírusmentesség sem teszi lehetővé a máj teljes gyógyulását. Jelenleg a szűrés és a minél előbbi kezelés lenne a legfontosabb, de hazánkban pillanatnyilag államilag finanszírozott szűrőprogram erre a betegségre nincs.

Utolsó előadóként dr. Gerlei Zsuzsanna a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika főorvosa számolt be arról, hogy milyen öröm volt orvosként megélnie, hogy a hepatitis C-vírussal fertőzött betegeit az új kezelésekkel már teljesen meg lehet gyógyítani. Adatokkal mutatta be, hogy jelenleg hepatitis C-fertőzés miatt a korábbinál már jóval kevesebb májtranszplantációt kell végezni. Időben felismert és kezelt betegség esetén ez a szám pedig még tovább csökkenhet. A jelen lévő szakemberek egyetértettek abban, hogy a jövő nagy feladata a rizikócsoportba tartozók országos szűrésének megszervezése.

A tudományos program után állófogadással és az egyesület születésnapi tortájának felvágása mellett kötetlen, baráti beszélgetéssel zárult a rendezvény.

dr. Nemesi Krisztina