Magyarország idén 10 éve teljes jogú tagja az Eurotransplantnak!

Magyarország 2013-ban teljes jogú tagja lett az Eurotransplant szervezetnek.

10 évvel ezelőtt, 2013. május 27-én Magyarország aláírta az Eurotransplant teljes jogú tagságról szóló együttműködési megállapodást egy másfél éves előzetes együttműködési megállapodás kedvező tapasztalatai, illetve teljeskörű egészségpolitikai és szakmai konszenzus alapján.

Az 1967-ben alapított, leiden-i székhelyű Eurotransplant Alapítvány egy nemzetközi és egyben a legnagyobb európai szervallokációs szervezet, amely nyolc ország transzplantációs központjait, laboratóriumait és donorkórházait fogja össze.  

Az Eurotransplant tagországai

Ausztria, Belgium, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Németország, Szlovénia és Magyarország. A tagországok közös transzplantációs várólistát működtetnek annak érdekében, hogy a felajánlott donorszervekre szigorú orvosszakmai, etikai és szolidaritási szempontok figyelembevételével megtalálják azt a szervre várakozó pácienst, aki számára a transzplantáció a leginkább indokolt és a legeredményesebb kimenetelt biztosítja. 

Az Eurotransplant csatlakozás a szakma kezdeményezése volt

amelyet az egészségügyi kormányzat is támogatott. A teljes jogú csatlakozást egy szisztematikus tárgyalási és felkészülési időszak előzte meg.  

A legfontosabb célkitűzés az volt, hogy javuljon a magyar betegek donorszervhez jutási esélye. Ezt úgy tudja biztosítani az Eurotransplant, hogy a 8 tagállamban együtt több donor és több recipiens van, így lehetőség nyílik gyorsabban és jobb egyezéssel donorszervet találni egy igazságos, átlátható és nyomon követhető rendszerben.  

Az elmúlt 10 évben elhunyt donorból történt 3922 magyar transzplantáció közül 924 szerv külföldről érkezett magyar betegeink részére, ez a hazai elhunyt donoros szervátültetések 24%-a. Leginkább ők az együttműködés haszonélvezői, akik egyébként végstádiumú szervelégtelenség minden kihívásával várták és kapták az új élet esélyét. A csatlakozás pillanatában 1260 beteget helyeztünk az Eurotransplant várólistára, majd az elmúlt 10 évben 5716 új beteg került a várakozók közé. A sürgősséggel szervre várók száma megduplázódott az Eurotransplanthoz való csatlakozás óta a megelőző időszakhoz képest. Ez a megnövekedett szám különösen az akut szív- és vesebetegek számának köszönhető. De nemcsak a csatlakozás tette lehetővé a listázott akut betegek számának növekedését, ezáltal hozzásegítve őket a mielőbbi transzplantáció lehetőségéhez, hanem a transzplantációs programok fejlődése, illetve a tüdőtranszplantációs program indulása is közrejátszott ebben. 

A sürgősséggel szervre váró betegek hamarabb juthatnak életmentő szervekhez a csatlakozásnak köszönhetően.

A sürgősséggel szívre és májra váró betegek várakozási ideje is csökkent.

Ennek eredményeként az akut szervre váró betegek halálozása 26%-ról 5%-ra csökkent. A csatlakozás óta összesen 342 beteg várakozott kiemelt sürgősségű státuszban, 74%-uknál (253 beteg) sikeres transzplantáció történt az elmúlt 10 évben, ami a korábbiakhoz képest 21%-kal nagyobb esély. Ez annak is köszönhető, hogy a sürgősséggel várakozó betegek transzplantációjához a szervek 71%-a külföldről érkezik. (+51,1%) 

Az érzékenyített vesebetegek várakozási idő különbsége a többi vesére várakozó beteghez képest csökkent a csatlakozás előtti kétszeres különbségről. Az immunizált betegek átlagosan alig fél évvel várnak többet a transzplantációra, mint a nem immunizált társaik. Ez a különbség korábban 4,3 év volt. A transzplantált immunizált betegek közel 8 éves átlagos várakozási ideje így kevesebb, mint 4 évre csökkent, miközben a többi, nem immunizált vesetranszplantált beteg várakozási ideje is csökkent 0,4 évvel. Az Eurotransplant – tagságunk 10 éve alatt összesen 286 immunizált beteget transzplantáltak vesével, közülük 12-en hiperimmunizáltak voltak.  

A transzplantációra váró magyar gyermek recipiensek nagyobb eséllyel és gyorsabban kapnak szervet.

A teljes jogú tagság 10 éves időszaka alatt összesen 176 gyermek recipiens kapott szervet, ebből 78 gyermek vesét, 49 májat, 41 szívet, 8 pedig tüdőt. A gyermekeknek beültetett vesék 66,67%-a (52), a májaknak 40,82%-a (20), a szíveknek 82,93%-a (34) az Eurotransplantból érkezett.  

A transzplantált betegek átlagos várakozási ideje csökkent, vese esetében a legjelentősebben, 4,48 évről 3,42-re. Csökkenés figyelhető meg máj esetében is 1,67 évről 0,89 évre, valamint a kombinált vese-és hasnyálmirigy átültetésnél is 3,2 évről 2,87 évre. Kismértékű csökkenés figyelhető meg szívtranszplantált betegek átlagos várakozási idejében is 0,87 évről 0,64 évre. 

Az Eurotransplanthoz való csatlakozás egyik legfontosabb eredménye, hogy a veseátültetés esetén az immunológiai egyezés javult. Ennek következtében a beültetett szerv hosszabb ideig tud jól működni, ami azt eredményezi, hogy a magyar betegek hosszabban élhetnek jobb minőségű életet az átültetés után. Az Eurotransplanthoz történő csatlakozást megelőző időszakhoz viszonyítva 2,5%-kal javult a teljes immunológiai egyezéssel transzplantált esetek száma. A beültetett vese túlélési esélyét leginkább javító 3-6 immunológiai egyezés aránya a megelőző időszakhoz képest összességében 11%-kal nőtt. Mindezt a transzplantált betegek életévnyereségével is kifejezhetjük, ami az immunológiai egyezések számával egyenes arányban nő. Azaz, minden egyezés egy év nyereséget jelent a páciensnek. Így az Eurotransplant – együttműködés elmúlt tíz éve alatt összesen 750 többlet életévet tudtunk adni a vesetranszplantált honfitársainknak.  

Az Eurotransplant – csatlakozás óta minden alkalmas donorszerv átültetésre kerül, nem vesznek el szervek megfelelő, vagy alkalmas recipiens hiányában. Az együttműködés előnyös a szervátültetésre szoruló betegeknek és így egész Magyarországnak. Az Eurotransplant teljes jogú tagság elsősorban egy új és jobb minőségi szintet hozott, de a munka folytatódik. Arra törekszünk, hogy minél több potenciális donor felismerésre és jelentésre kerüljön, mert minden életmentő szervátültetés a szervdonációval kezdődik. 

Dr. Mihály Sándor, Jóna Ildikó