Rendhagyó szeminárium Lausanne-ban

A WTGF elindította a Szervdonációs Nagyköveti kampányát az Olimpia Házában

A világon sok ezren várnak szervátültetésre. A szervátültetések számát pedig a rendelkezésre álló donorszervek száma határozza meg. A Szervátültetettek Világjátékának Szövetsége (WTGF) megalakulása óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy tájékoztasson a szervdonációról. Most a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal összefogva olimpikonok bevonásával indította el új kampányát. 

A Világszövetség október 27-én – Thomas Bach NOB-elnök jelenlétében – elindított kampányában olyan olimpikonok vesznek részt, akik mindannyian elkötelezték magukat a szervdonáció népszerűsítése mellett, még a Szervátültetettek Világjátéka előtt, amelyet 2023 áprilisában az ausztráliai Perthben rendeznek meg. Az eseményen részt vett Brooke Hanson olimpiai arany- és bornzérmes úszó Ausztráliából és Dano Halsall világbajnok és olimpikon úszó Svájcból, akik csatlakoztak a Világszövetség kampányához. 

A rendezvényen beszédet mondott a NOB elnöke. „Régóta támogatom a szervadományozást, és örömömre szolgál, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság támogatását nyújthatom annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy több szervdonorra van szükség” – mondta Thomas Bach. 

A 9 éves vesetranszplantált Eloise közreműködésével mutatta be Philip Green, Ausztrália svájci nagykövete az „Életet ajándékba fáklyát” (Gift of Life Baton), amely a Transplant Australia és az ausztrál kormány ajándéka a WTGF-nek, és amelyet a jövő nyáron a Világjátékokon és a Téli Világjátékokon is használnak majd, hogy egyetemes „fáklyaként” fogja össze az egyes Transzplantációs Világjátékok között A Form Designs Australia – amely egy vezető ipari formatervező cég – tervezte és gyártotta fáklyát, szintén egyedülállóan nyugat-ausztráliai, egy különlegesen faragott jarrah-darabot tartalmaz, amely egy Délnyugat-Ausztráliában őshonos keményfa. 

A WTGF elnöke és a Transplant Australia ügyvezetője, Chris Thomas elmondta, hogy a fáklya egy hatéves álom beteljesedése volt. „Mindannyian ismerjük az olimpiai fáklyákat, amint az olimpiát megelőzően végigszáguldanak vele a világon. A Commonwealth Games a sport világához való hozzájárulását is ünnepli ezzel a fáklyával.” – mondta „Sok országnak megvan a maga szimbóluma is, amely kifejezi a szervadományozás fontosságát.” 

„A Transzplant Ausztrália minden donort el akart ismerni. A fáklya az ajándékba kapott élet szimbóluma, amelyet most jelképesen az adományozó ad a recipiensnek. Úgy tervezték, hogy minden ország elfogadja, az egyszerű „Köszönöm” felirattal, amelyet több nyelven is belevéstek. A Világjátékok logója is megtalálható rajta, mint a transzplantációs sportok globális közösségének egyesítő szimbóluma.” 

A Form Designs Australia igazgatója, Edward Khoury elmagyarázta: „A Form Designs részéről megtiszteltetés, hogy részt vehetünk ennek a fontos, ikonikus szimbólumnak a kidolgozásában. Vállalatunk négy évtizede foglalkozik az ipari formatervezéssel, és számos globális terméket fejlesztett ki, de semmi olyan figyelemre méltó, mint ez a fáklya” Gift of Life Batont Ausztráliában viszik körbe a 2023-as Transzplantációs Világjátékok előtt, ami a canberrai Parlamentben tartandó bemutatóval kezdődik. Ezután kiállítják Ausztrália különböző kórházaiban és a nyugat-ausztrál állam parlamentjében, mielőtt elindulna motorkerékpárral a 4340 km-es utazása a Szervátültetettek Világjátékának már 2009-ben otthont adó ausztrál városból – Gold Coastból – a perthi Optus Stadionba, a megnyitó ünnepségre.  

A Gift of Life Baton Tourt az altruista vesedonor, Gordon Rutty vezeti. Gordon, aki ebben az évben 400 kilométert gyalogolt az Aranyparton, hogy pénzt gyűjtsön a gyerekeknek a Szervátültetettek Világjátékán való részvételhez, életét az élet ajándékának népszerűsítésének szentelte.  A délelőtti ünnepélyes aktusok után a délutáni szekcióban a tagországok osztották meg egymással a működési tapasztalataikat, melyen Szabó Lászlóval közösen adtunk elő a Magyar Paralimpiai Bizottság Köztestület és Magyar Szervátültetettek Szövetsége működéséről. 

Köszönet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, a Swisstransplantnak, a Szervátültetettek Világszövetségének és minden tagszervezetnek, akik Lausanne-ban csatlakoztak a szemináriumhoz a világ minden tájáról, és megosztották velünk a tapasztalataikat.  

Berente Judit  

Az eredeti cikk a SZERVUSZ magazin 2022/2. számában jelent meg.