50 éves a hazai veseátültetési program

Magyarországon 50 éve kezdődött a szervezett veseátültetési program. 1973. november 16-án éjszaka történt meg az első két agyhalott donorból származó vese átültetése. Az ügy rengeteg elkötelezettje közül kiemelkedik a „Legendás Hármas”: Perner Ferenc, Járay Jenő és Alföldy Ferenc, az a három sebész, akinek több ezer szervátültetett köszönheti az életét. Hogy is kezdődött, és hol tartunk most?

1973 november 16-án, kedden délelőtt csöngött Rubányi Pál telefonja. A Kossuth-díjas sebészorvost, egyetemi tanárt, a Semmelweis Egyetem akkori rektorhelyettesét Serényi Pál, az Országos Baleseti Intézet mellkassebésze hívta, aki az 1970-es évek elején Berlinben elsajátította az agyhalottból történő vesekivételt.

Azt kérdezte, hogy be tudják-e ültetni azt a két vesét, amelyet egy baleset sérültjeként agyhalál állapotába került fiatalemberből operált ki. Rubányi Pál és helyettese, Szécsény Andor összehívta a műtétre akkor már hosszú ideje készülő sebészeket – Megyaszai Sándort, Perner Ferencet és Járay Jenőt – és külön-külön megkérdezte őket, meg tudják-e csinálni. A válasz három igen volt. Ekkor kinyitottuk az elzárt szekrényt, elővettük az eldugott 6.0 Prolein varróanyagot, a vese kanülálásához szükséges primitív kis kanülöket, és a házilag fabrikált ruhaszárító csipeszt, melynek segítségével a vese érfalát óvatosan hozzá lehetett szorítani a rézkanülhöz a vese átmosásakor. A két kiválasztott betegért ezen a kedd délutánon én mentem az Urológiai Klinika műveseosztályára. Levettem a betegek vérét a szokásos laboratóriumi vizsgálatra, majd az első műtétet 20 óra 20 perckor megkezdte a Perner Ferenc, Szécsény Andor, Faller József orvostriász, az altatóorvos Megyaszai Sándor volt. A műtét 290 percen át tartott.

Prof. Dr. Perner Ferenc, Prof. Dr. Alföldy Ferenc, Prof. Dr. Járay Jenő

Ez után sok sikeres veseátültetést következett. A századikat 1980. április 11-én ünnepelte a klinika teljes személyzete, az ezrediket 1994. december 8-án.

Varga Zoltán cikke a www.tudas.hu oldalon folytatódik.

Álmomban még operálok

„60 évet töltöttem műtőben. Annyiféle beteggel találkoztam, sokféle sorsba beleéltem magam.
A gyógyítás alapszabályaként is azt mondom, hogy soha semmit nem szabad feladni.” 

„Néha egy különleges műtétre bemegyek, mert a műtő illata az vonz, én 78 éves koromig rendszeresen operáltam. A szervátültetést, amikor a tanszékvezetésem megszűnt, azt abbahagytam. Mert az tényleg egy privilégium, a fiataloknak meg kell tanulni, az utódaink kitűnőek, mind jól megtanulták és ez egy nagy és megterhelő műtét. De 78 éves koromban magam határoztam el, hogy ezt most akkor azért kell abbahagyni, mert most még úgy érzem, hogy teljes formában vagyok, és lehet, hogy magamon nem veszem észre, hogy ha a készségeim romlanak. De ma is hiányzik…” 

Szóval… hogy tudom mondani? Álmomban még operálok.

Írta és rendezte: Gyöngyössy Bence és Petényi Katalin. Készült a Médiatanács támogatásával a Magyar Média Mecenatúra keretében.

Alföldy Ferenc Professzor velünk volt 2021-ben
és csak ült és mesélt…

2021-ben Tapolcán, a Szervátültetettek Országos Találkozóján azt mondta, hogy számára megtiszteltetés, hogy ott lehet. Azt mondta, hogy ennyi év után is felfoghatatlan az a szeretet, amit érez a betegeitől. Azt mondta, hogy nagyon boldog, hogy így búcsúzhat, mert tudja, hogy ez az utolsó „fellépése”. Reméltük, hogy téved. Reméltük, hogy még sokáig velünk lesz.

De igaza volt. Mint mindig.

A hazai transzplantáció és az életem – Járay Jenő professzor visszaemlékezése

Járay Jenő Professzorral nemrég beszélgetett dr. Grózli Csaba, a legutóbbi SZERVUSZ újságban olvasható a beszélgetés. A beszélgetésből megtudhatjuk, hogy Járay Jenő professzor tizenhat éves korában látott egy anatómiakönyvet az osztálytársa édesapjánál. Elbűvölték az ábrák, ami az első lépése volt az orvosi pálya felé. Urológus lett, és fiatal, teherbíró munkatársként „rásózták” a műveseosztályt. Innen indul a történet, ahogy ő látja a hazai veseátültetés lebilincselő történetét. De azt is megtudhatjuk, mire használható a házilag barkácsolt ruhaszárító csipesz a veseátültetés során.

„Visszatekintve a hazai egészségügyben eltöltött – nem mindig könnyű – évtizedekre, azt mondhatom, ha újra kezdhetném, se csinálnék semmit másként.”

Prof. Dr. Járay Jenő

Mindannyian a szervátültetettek szolgálatában

Abban a kivételes, szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a „Legendás hármas” minden tagjának személyesen adhattuk át a „A Szervátültetettek Szolgálatáért Díj” Életműdíját. Perner Professzor 2018-ban, Alföldy Professzor 2021-ben, Járay Professzor 2023-ban vette át a díjat.